Wszystko o cięciu traw ozdobnych

0

Dziś zabierzemy Cię w podróż przez świat traw ozdobnych. Te piękne rośliny są nie tylko ozdobą naszych ogrodów, ale także pełnią istotną rolę ekologiczną. Czasami jednak, opiekując się nimi, możemy mieć pewne wątpliwości. Dlatego dzisiaj przedstawimy Ci praktyczny przewodnik po cięciu i pielęgnacji traw ozdobnych.

 

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to dość duża grupa roślin, które mogą być zimozielone lub zasychać na zimę. Zaliczają się do nich również rośliny trawopodobne, które mogą być dla laika trudne do rozróżnienia. Ale nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd gatunków traw ozdobnych oraz dokładne instrukcje dotyczące cięcia traw.

 

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Źródło: Canva

 

Które trawy należy przycinać, a które zostawić nietknięte?

Nie należy przycinać bylin oraz turzyc, które są często mylone z trawami ozdobnymi. Turzycę należy jedynie podciąć, usuwając martwe, wyschnięte końcówki oraz zamarłe liście.

Do zimozielonych roślin trawopodobnych, które nie wymagają przycinania, należą: turzyca ptasie łapki, turzyca morowa, turzyca włosowa, turzyca oszimska, konwalnik oraz trytona groniasta.

Natomiast wśród zimozielonych ozdobnych traw, które można przyciąć wiosną, znajdują się: kostrzewa, sesleria, kosmatka oraz wydmuchrzyca piaskowa.

Trawy, które należy jedynie "wyczesywać", to kostrzewa, ostnice oraz awena wieczniezielona.

Jeśli chodzi o rośliny zasychające na zimę, obejmują one zarówno trawy ozdobne, jak i trawopodobne. Do traw, które należy przyciąć, zaliczają się: miskant, trzcinnik, imperata, śmiałek pogięty, proso różgowate, rozplenica, hakonechloa, trawa pampasowa, trzęślica modra oraz lesecznica trzcinowata.

Natomiast spośród trawopodobnych roślin, należy przyciąć turzycę palmową oraz turzycę rzędową.

 

Turzyca

Turzyca

Źródło: Canva

 

Kiedy należy przyciąć trawy ozdobne?

Niech perspektywa przycięcia traw jesienią, w celu zmniejszenia pracy w ogrodzie wiosną, nie będzie kusząca. Należy pamiętać, że jest to częsty błąd w pielęgnacji traw. Cięcie traw powinno być wykonane dopiero po wystąpieniu większych mrozów, aby uniknąć gromadzenia się wody opadowej, która mogłaby spowodować uszkodzenia roślin w wyniku zamarznięcia. Zaschnięte trawy w okresie zimowym stanowią atrakcyjną dekorację ogrodu, dlatego zaleca się powstrzymanie się od ich przycinania.

 

Przycinanie trawy ozdobnej

Najlepszy czas na przycięcie trawy ozdobnej

Źródło: Canva

 

Jak przyciąć trawy ozdobne?

Do cięcia traw można wykorzystać różne narzędzia: sekator, nożyce ogrodowe, nożyce elektryczne lub spalinowe, a nawet kosę spalinową przy umiejętnym stosowaniu. Niektóre trawy przycinamy na wysokość około 10-15 cm nad ziemią, inne możemy ciąć nawet niżej. Po cięciu warto sprawdzić, czy w karpie nie rosną chwasty, i od razu je usunąć ręcznie.

 

O czym pamiętać podczas pielęgnacji?

Po cięciu traw przyda się zastrzyk energii na nowy sezon! Nawóz do traw ozdobnych to specjalnie dobrana kompozycja składników pokarmowych, która pobudzi je do życia. Ważne jest równomierne rozsypywanie nawozu wokół kępy trawy i jego przemieszanie z wierzchnią warstwą podłoża.

 

Nawóz do traw ozdobnych

 

Nawóz do traw ozdobnych

Źródło: Canva

 

Trawy ozdobne nie są trudne w uprawie. Wystarczy je posadzić w odpowiednim miejscu, raz w roku przyciąć, nawieźć i gotowe! Dzięki nim możemy obserwować, jak nasz ogród zmienia się na przestrzeni pór roku.

 

https://www.gardan.com.pl/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl