Jeden środek przeznaczony do nawożenia, drugi do ochrony przed szkodnikami, trzeci na poprawę struktury gleby… łatwo się pogubić, a jeszcze łatwiej przepłacić. Tymczasem rynek ogrodniczy coraz częściej oferuje rozwiązania, które łączą kilka funkcji w jednym preparacie. Środki multifunkcyjne do ogrodu zyskują na popularności, bo upraszczają codzienne prace, ograniczają liczbę stosowanych produktów do minimum, a przy tym pozwalają skutecznie zadbać o rośliny i ich otoczenie.
Stosowanie środków chwastobójczych to temat, który budzi wiele pytań wśród pasjonatów ogrodnictwa. Zwalczanie chwastów w ogrodzie wymaga nie tylko znajomości produktów, ale także odpowiedzialnego podejścia do ich stosowania. Dowiedz się, jakie są najlepsze środki na chwasty.
Patogen: Taphrina deformans (choroba grzybowa)
Objawy:
• Jasnożółte przebarwienia na młodych liściach pojawiające się wiosną.
• Z czasem liście się wykręcają i przybierają pomarańczowo-karminową barwę.
• Kruche, zdeformowane liście przedwcześnie opadają, osłabiając drzewo.
Mączniak to powszechne zagrożenie dla roślin uprawnych i ozdobnych. Wielu ogrodników zastanawia się, jakie środki przeciw grzybom roślinnym wybrać, aby skutecznie uporać się z problemem, a jednocześnie nie zaszkodzić środowisku. Dobrym rozwiązaniem są m.in. fungicydy do ogrodu — preparaty z grupy pestycydów, które pomagają w zwalczaniu mączniaka prawdziwego oraz innych chorób. Poznaj popularne środki grzybobójcze i dowiedz się, kiedy i jakie fungicydy na mączniaka stosować, aby zadbać o zieleń w swoim ogrodzie.
Prowadzenie ogrodu to prawdziwa sztuka, w której wiedza łączy się z praktyką. Sama pielęgnacja czasem jednak nie wystarczy, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami. Doświadczeni ogrodnicy świetnie zdają sobie z tego sprawę, dlatego często sięgają po dodatkowe wsparcie w postaci naturalnych preparatów. Regulatory wzrostu roślin wspomagają ich ogólny rozwój, wpływając korzystnie na ukorzenianie się, pączkowanie czy kwitnienie. Odżywione i wzmocnione będą zachwycać nie tylko intensywnym rozwojem, ale i ciekawym pokrojem.
Dowiedz się, czym są regulatory wzrostu roślin i jak mogą pomóc w pielęgnacji ogrodu, a także jak ważną rolę w ogrodnictwie odgrywają środki ochrony tego typu.
Każdy ogrodnik wie, że właściwe dbanie o ogród obejmuje m.in. formowanie drzew i krzewów owocowych poprzez regularne cięcie gałęzi. Jednak nawet najmniejsza ingerencja może osłabić rośliny, a co za tym idzie, zwiększyć ich podatność na działanie chorobotwórczych patogenów. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala chronić rośliny przed działaniem czynników zewnętrznych — to specjalistyczna maść ogrodnicza do drzew i krzewów owocowych. Dowiedzmy się, dlaczego warto stosować maści ogrodnicze po cięciu drzew i w jakich sytuacjach są one nieocenione.
