Ochrona zbiorów pomidorów: Walka z bakteryjną cętkowatością i zarazą ziemniaka

0

Walka ze Złośliwymi Graczami na Polu i Pod Szklarnią

Pośród zielonych pól lub w ochronnych objęciach szklarni, pomidory są zarówno rozkoszą dla zmysłów, jak i kamieniem węgielnym rolniczej obfitości. Niemniej jednak owoc ten nie jest pozbawiony słabości. W skomplikowanym tańcu między naturą a uprawą, na scenę często wkraczają dwaj złośliwi gracze: Bakteryjna Cętkowatość i Zaraza Ziemniaka. Tak jak czujni ogrodnicy dbają o swoje uprawy od pokoleń, uzbrojeni w wiedzę i innowacyjne strategie, tak my zagłębimy się w sztukę ochrony naszych ukochanych pomidorów przed tymi przebiegłymi przeciwnikami.

 

Bakteryjna Cętkowatość

U podstaw tej zarazy leży Pseudomonas syringae pv. tomato, cichy napastnik atakujący nawet na etapie sadzonek. Źródłem infekcji są skażone nasiona i środowisko, w którym rosną młode rośliny. Widoczna w postaci brązowych i czarnych plam otoczonych bladożółtą obwódką, choroba ta niszczy jednocześnie liście, łodygi, kwiaty i owoce, czego kulminacją jest gnicie roślin i utrata wartości owoców. Bakterie rozprzestrzeniają się poprzez opady deszczu, nawadnianie i kontakt mechaniczny podczas uprawy. Wykorzystując aparaty szparkowe i uszkodzone obszary, infiltrują liście, utrwalając ich zniszczenie.

 

Bakteryjna Cętkowatośćć

 

Zaraza Ziemniaka

U podstaw tego zjawiska leży Phytophthora infestans, pleśń wodna, która rozwija się w chłodnych i wilgotnych warunkach. Ten podstępny patogen szybko infiltruje rośliny ziemniaka, wywołując niszczycielskie konsekwencje. Charakteryzuje się ciemnymi zmianami na liściach, zaraza ziemniaka postępuje szybko, powodując więdnięcie i brązowienie. Ten stan prowadzi do obumierania liści, podważając zdolność rośliny do odżywiania bulw.

 

Zaraza Ziemniaka

 

MIEDZIAN 50 WP - Zwalcza Choroby Grzybowe (50 g)

To środek grzybobójczy w postaci proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy zawiesinę o działaniu powierzchniowym. Idealny do stosowania w zapobiegawczej ochronie drzew owocowych o niskim wzroście oraz roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.

 

Miedzian 50 WP

 

Opieka nad pomidorami w uprawie polowej

Czas zastosowania:

Istotą zapobiegania jest czas. Środek ochronny należy stosować zapobiegawczo lub w okresach dojrzałych do potencjalnej infestacji. Strategiczną zasadą jest stosowanie produktu 2-3 razy w sezonie, w odstępach 7-10 dni. Schemat ten należy rozpocząć od początku rozwoju kwiatostanu i kontynuować do momentu, gdy 50% owoców przyjmie charakterystyczny kolor (etapy BBCH 51-85). Kluczem jest tutaj czujność, zapewniająca terminową interwencję podczas wrażliwych faz wzrostu.

 

Częstotliwość i naprzemienność:

Różnorodność jest najlepszym sprzymierzeńcem strażnika. Włącz ten zabieg do rutynowej pielęgnacji rośliny, stosując go naprzemiennie z środkami grzybobójczymi o różnych grupach chemicznych i mechanizmach działania. W ten sposób wzmacnisz linię obrony przed potencjalnym wzrostem odporności.

 

Dawkowanie:

Optymalna dawka mieści się w zakresie od 2,5 kg/ha do 3,0 kg/ha. W okresach zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby należy skłaniać się ku wyższemu końcowi tego spektrum. Jednak przy stosowaniu maksymalnej dawki 3,0 kg/ha należy ograniczyć liczbę zabiegów do dwóch w sezonie.

 

Wykorzystanie wody:

Podobnie jak w przypadku wszystkich czynności związanych z uprawą, woda pozostaje kluczowym pomocnikiem. Wymieszać produkt z zalecaną ilością 700 l/ha w celu optymalnego rozproszenia i wchłaniania.

 

Opieka nad pomidorami pod osłonami

Strategia walki:

Otoczone osłoną pomidory wciąż muszą stawiać czoła przeciwnościom losu, w tym bakteryjnej cętkowatości i zarazie ziemniaka. W tym scenariuszu postawa zapobiegawcza jest niezachwiana. Podawaj środek ochronny 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, pozostawiając 7-10 dni pomiędzy każdą aplikacją. Punkt inicjacji powinien zbiegać się z pojawieniem się szóstego kwiatostanu, utrzymując się do momentu, gdy 80% owoców osiągnie swój charakterystyczny odcień (etapy BBCH 56-88).

 

Stężenie i rozpylanie:

Stosować mieszankę środka ochronnego i wody o maksymalnym stężeniu 0,3% (300 g produktu w 100 litrach wody). Ta dobrze skalibrowana mieszanina służy jako eliksir ochronny, zachowując dobre samopoczucie pomidora.

 

Specyfika upraw okrywowych:

W przypadku upraw okrywowych poza szklarniami i stałymi tunelami foliowymi, pojedyncza dawka środka ochronnego o stężeniu 0,3% (300 g produktu w 100 l wody) powinna wystarczyć na cały sezon.

 

Strategiczny początek:

W przypadku zbliżającego się zagrożenia chorobami, rozsądne jest rozpoczęcie zabiegów zarówno w fazie produkcji sadzonek, jak i po posadzeniu w stałych lokalizacjach.

Dzięki tej kompleksowej tarczy wiedzy ogrodnicy i entuzjaści rolnictwa mogą wyruszyć w swoją podróż po uprawie pomidorów wzmocnieni przed czyhającymi zagrożeniami ze strony bakteryjnej cętkowatości i zarazie ziemniaka. Dzięki opanowaniu sztuki terminowych interwencji i strategicznych dawek, zbiory będą obfite, a owoce pracy będą ozdobą zarówno stołów, jak i kubków smakowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl