Kolory w zimowym ogrodzie
Dnia 21 grudnia doświadczymy 1 dnia astronomicznej zimy. Obecnie zmagamy się z charakterystycznymi sygnałami, że nadchodzi zima - szare niebo, ostry wiatr i niskie temperatury oraz spędzanie większej ilości czasu we wnętrzu domu. Nie musi być to jednak szara perspektywa, jeżeli oglądasz piękne odcienie roślin z wewnątrz twojego ciepłego domu!
W miesiącach zimowych większości z nas brakuje kolorów, które przypominają nam o lecie czy wiośnie lub krótkiej złotej jesieni w naszych szerokościach geograficznych. Dlatego warto przyozdobić twój ogród w kolory - zwłaszcza w ponurych zimowych miesiącach!
Barwy ogrodu zimowego bez dwóch zdań nie będą nigdy konkurować z żywiołowością wiosennej czy letniej działki. Niemniej jednak, dodanie żywych kolorów do zimowego krajobrazu może pomóc podnieść na duchu i dodać energii do życia właśnie wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne. Choć wybór roślin na zimę nie jest tak szeroki jak w sezonie wiosennym, istnieje kilka propozycji, które z pewnością rozjaśnią zimową scenerię.
Dereń rozłogowy
Czy lubisz kolor czerwony w swoim letnim ogrodzie? W takim razie wypróbuj Derenia rozłogowego w ogrodzie zimowym! Ponadto, kiście żywo czerwonych gałęzi wyróżniają się na tle jasnoniebieskiego zimowego nieba, wiecznie zielonego tła lub pokrywy białego śniegu.
Dereń lubi rosnąć w pełnym słońcu do półcienia i jest atrakcyjna jako roślina okazowa lub żywopłot. Co więcej, lubi glebę wilgotną, bogatą w składniki organiczne, ale może też rosnąć w glebie bagnistej lub gliniastej. Naturalne gatunki osiągają wysokość około 2 m do 3 m, ale obecnie dostępne są bardziej kompaktowe odmiany. Mimo, że roślina ta wymaga minimalnej pielęgnacji, można ją przycinać, jeśli chce się kontrolować jej wysokość.
Ostrokrzew kolczasty
Czy odrobina zieleni mogłaby poprawić Twój humor w ponury zimowy dzień? Rozwiązaniem może być ostrokrzew. Obfitość błyszczących, ciemnozielonych liści podkreślonych dziesiątkami jaskrawoczerwonych jagód codziennie przypomina, że wiosna jest już w drodze.
Ostrokrzew lubi stale wilgotną, kwaśną, dobrze zdrenowaną glebę; nie rozwija się w glebach podmokłych lub zasadowych. Ostrokrzew preferuje sześć lub więcej godzin bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia, choć może przyjmować częściowy cień. Należy także zadbać, aby ziemia wokół ostrokrzewu była stale wilgotna.
Ognik szkarłatny
Zwróć uwagę na ognika do swojego ogrodu zimowego, jeśli pomarańczowy sprawia Ci radość.
Charakteryzuje się wyprostowanymi gałęziami pokrytymi masą jaskrawo pomarańczowych jagód przypominających płomienie płonącego ogniska. Nie wymaga dużej uwagi. W okresie kwitnienia i owocowania nie trzeba go w ogóle podlewać. Ognik świetnie sobie poradzi nawet z suszą. Pod koniec zimy konieczne jest przycięcie starych i chorych pędów. Powinno się to zrobić w marcu. Dzięki temu krzew będzie ładniej kwitł i miał więcej owoców. Można go rozpiąć na ścianach domu lub ogrodzenia (najlepiej wschodnich lub zachodnich), które ochronią go przed przemarzaniem.