Niektórzy uważają, że nasiona zachowują przydatność tylko przez rok, a potem trzeba je wyrzucić, ale to nie do końca prawda. Na dobrą sprawę tylko dwa rodzaje roślin wymagają za każdym razem nowych nasion, są to pasternak i chiński czosnek. Nasiona wszystkich pozostałych roślin można przechowywać przez wiele lat. W rolnictwie ekologicznym rośnie zainteresowanie odtwarzaniem dawnych odpornych odmian zarówno z uwagi na ich smak jak i środowisko.
Czy nasiona są za stare?
Zdolność kiełkowania przechowywanych nasion można sprawdzić rozkładając od 40 do 100 nasion na wilgotnym papierze lub ręczniku kuchennym. Im więcej nasion tym lepiej, pamiętaj tylko żeby wysiać je do gleby zaraz po skończonym teście inaczej będą do wyrzucenia. Zwiń papier i przechowuj w wilgoci w foliowej torebce w temperaturze pokojowej. Dzięki temu w prosty sposób zobaczysz, które nasiona puszczą kiełki. Jeśli na 100 nasion 90 wciąż kiełkuje oznacza to, że zdolność kiełkowania wynosi 90%. Czyli, że nasiona są jak najbardziej zdatne do użycia. Nasiona możesz również wsypać do szklanki z wodą. Te które się na niej unoszą, są martwe, natomiast te, które opadają na dno (cięższe), wciąż żyją.
Stratyfikacja nasion
Nasiona kwiatów, a szczególnie byliny często trzeba stratyfikować, czyli przechłodzić. Robi się to aby skorupka nasionka trochę popękała i żeby nasiona dostały impuls do wzrostu, gdy tylko dostaną ciepłej temperatury. Natomiast nie każde nasiona wymagają stratyfikacji. Przed sianiem należy poszukać w internecie informacji na temat tego czy dana odmiana nasion wymaga stratyfikacji czy też nie. Stratyfikacje można zrobić na dwa sposoby:
- Pierwszy - bierzemy woreczek nasion i wkładamy do lodówki albo do zamrażarki i trzymamy tam przez tydzień lub dłużej (zależy od rośliny).
- Drugi - można również posiać nasiona normalnie do doniczki i wystawić na zewnątrz na dwa lub trzy tygodnie, one się przez ten czas wychłodzą, a następnie doniczkę włożyć do ciepłego pomieszczenia, gdzie od razu zaczną kiełkować.
Zazwyczaj stratyfikacji dokonuje się w styczniu, lutym albo marcu. Przykładowe rośliny wymagające stratyfikacji to: lawendy wąskolistne, jarzmianki większe, rudbekie, fiołki wonne, goryczki, berberysy, jeżówki, krwawniki, pierwiosnki, róże wielokwiatowe, żywotniki zachodnie, brzozy, dyptamy jesionolistne, ostróżeczki polne i ogrodowe, smagliczki nadmorskie, chabry bławatki, kosmosy podwójnie pierzaste, czarnuszki damasceńskie, nagietki lekarskie.