Warzywa to bogate źródło witamin i minerałów, a także przeciwutleniaczy czy błonnika pokarmowego. Mają bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Ich sadzenie i pielęgnacja nie są zadaniami prostymi, ale warto w swoim ogrodzie mieć nawet niewielki warzywniak. Zatem jak siać warzywa w ogródku? Co trzeba na ten temat wiedzieć?
Jak siać warzywa w ogródku? Od czego trzeba zacząć?
Uprawa warzyw niektórym osobom wydaje się dziecinnie prosta. Jednak wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Okazuje się, że już przygotowanie ziemi pod warzywa jest zadaniem, które wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Jednak wysiłek się opłaca, bo warzywa z własnego ogródka są naprawdę wyjątkowo smaczne i zdrowe.
Jakie warzywa warto siać? Każdy powinien postawić na to, co najbardziej lubi i najczęściej wykorzystuje w swojej kuchni. Wybór jest spory - ogórki, pomidory, marchew, pietruszka, cebula, szpinak, rzodkiewka, kalarepa czy sałata to tylko niektóre z propozycji. Im więcej warzyw będzie w ogródku, tym oczywiście lepiej.
Kiedy należy siać warzywa?
Jak siać warzywa w ogródku? A może warto zdecydować się na tzw. rozsadę. Tak naprawdę sporo zależy od rodzaju warzyw. Te o długim okresie wegetacji i ciepłolubne dobrze jest uprawiać z rozsady. Mowa tutaj np. o papryce czy pomidorach. Pozostałe można bez obaw siać do gruntu, ale w odpowiednich terminach.
Uprawa z rozsady polega na wysianiu warzyw do specjalnych pojemników wypełnionych ziemią i ustawionych w pomieszczeniach. Trzeba je potem regularnie podlewać. Gdy sadzonki są większe, należy je przepikować, a więc przenieść do osobnych doniczek. Dopiero na wiosnę trafiają one do gruntu.
W praktyce uprawa warzyw z rozsady pozwala na ich wysiew już w styczniu lub lutym. Wtedy można liczyć na wczesne plony. W przypadku nasion wysiewanych do gruntu trzeba się stosować do odpowiednich terminów.
Czy warto zdecydować się na uprawę współrzędną?
Jak siać warzywa w ogródku? Na pewno warto mieć na względzie ich preferencje co do sąsiedztwa. Okazuje się bowiem, że niektóre warzywa lubią się bardziej niż inne. Pewne towarzystwo im po prostu służy. Co zatem warto sadzić obok siebie?
Buraki ćwikłowe można posadzić obok kopru włoskiego, sałaty, ogórków, cebuli lub grochu. Nie lubią one natomiast czosnku, papryki, pietruszki, marchewki, ziemniaka czy pora. Rzodkiewka nie powinna być siana obok cebuli, kalafiorów, pomidorów, papryki, ogórków czy brokułów.
Dynia dobrze rośnie obok kukurydzy i fasoli, ale nie należy jej sadzić obok ziemniaków czy ogórków. Groch sadzi się obok ogórków, sałaty, rzodkiewki, marchwi i selera, ale nie przy pomidorach, bobie i cebuli.
Sianie czy sadzenie obok siebie poszczególnych gatunków warzyw wymaga posiadania pewnej wiedzy, ale za to pozwala cieszyć się dużym plonami. Warto też między warzywami wysiać różne gatunki ziół. Ich intensywny aromat maskuje zapach warzyw i skutecznie odstrasza insekty.