Mróz jest często postrzegany jako wróg ogrodnika, powodujący szkody naszym roślinom i potencjalnie niszczący tygodnie pracy. Nasz wpis powinien pomóc Ci zrozumieć, co to jest mróz, co go powoduje, jakie rodzaje mrozów istnieją, w jaki sposób wpływa na nasze rośliny i co możemy zrobić, aby je chronić.
Mróz i jego rodzaje
Mróz występuje, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza i jest zazwyczaj mierzony na wysokości 1,2 metra nad powierzchnią ziemi.
Czarny mróz
Jest to bardzo szkodliwy mróz, ponieważ jest na tyle silny, że czernieje roślinność, nawet jeśli nie ma widocznego szronu. Gdy myślimy o mrozie, oczekujemy białego pokrycia, ale w przypadku czarnego mrozu, chociaż temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, mróz nie tworzy się, ponieważ powietrze jest tak suche - brak wilgoci uniemożliwia powstanie białego szronu. Jeśli myślisz, że brak tworzenia się mrozu jest dobrym znakiem, pomyśl jeszcze raz. Czarny mróz może spowodować większe szkody roślin niż biały mróz, ponieważ bezpośrednio atakuje struktury wewnętrzne roślin, tworząc wewnątrz nich kryształy lodu. Gdy lód przyjmuje spiczasty kształt wewnątrz roślin, rozerwać może wewnętrzne tkanki roślin, powodując wysychanie błon i śmierć roślin. Powodem, dla którego nazywa się go "czarnym" mrozem, jest to, że uszkodzone części roślin stają się czarne. Jednakże, pozytywnym aspektem jest to, że ta szkoda występuje tylko u roślin wiecznie zielonych, ponieważ szkodzi tylko roślinom, w których stan wegetatywny jest aktywny.
Czarny mróz - groźny dla roślinności. Szczególnie dotkliwe dla roślin wiecznie zielonych, powoduje, że uszkodzone fragmenty stają się czarne.
Źródło: Canva.
Mróz gruntu
Mróz gruntu występuje, gdy temperatura gruntu spada poniżej 0 stopni Celsjusza i jest mierzony na wysokości 5 cm nad powierzchnią ziemi. Mróz gruntu może wystąpić nawet wtedy, gdy temperatura powietrza (mierzona na wysokości 1,2 m nad powierzchnią ziemi) jest nieco wyższa niż 0 stopni Celsjusza, jeśli niebo jest przejrzyste, ponieważ wszelkie ciepło, które grunt absorbuje w ciągu dnia, promieniuje w stronę nieba.
Mróz trawiasty
Nieoficjalny rodzaj mrozu gruntu – może wystąpić na naturalnych powierzchniach, takich jak trawa, podczas gdy na sztucznych powierzchniach, jak asfalt czy beton, mróz nie występuje. Dzieje się tak, ponieważ sztuczne powierzchnie lepiej zatrzymują ciepło niż przedmioty naturalne. Jeśli więc usłyszysz o mrozie trawiastym w prognozie pogody jako ogrodnik, nadal musisz zwracać uwagę, ponieważ może to wpłynąć na twoje rośliny i trawnik.
Szron
Kryształy lodu tego mrozu wyglądają jak postarzałe, białe włosy lub broda, i z tego powodu nazywane są „szronem”. Ten rodzaj piórkowego szronu powstaje z powodu specyficznych warunków pogodowych, różnych od tych, które powodują mróz gruntu. Mróz gruntu powstaje, gdy powietrze jest zimne i nieruchome, a woda w powietrzu kondensuje się na stałych powierzchniach, a kiedy temperatura powierzchni spada do 0 stopni Celsjusza lub poniżej, tworzą się kryształy lodu. Jednak szron powstaje, gdy uderza w powierzchnię, która już ma temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza, i kryształy lodu tworzą się natychmiast. W miarę zamarzania coraz więcej pary wodnej, kryształy lodu nadal rosną – często widzisz zdjęcia szronu na gałęziach drzew, ponieważ w zimne, bezwietrzne noce gałęzie drzew są mało prawdopodobne, aby przez kilka godzin podniosły się powyżej 0 stopni Celsjusza.
Zalecenie
Chociaż łatwo jest przenieść krzewy w doniczkach w bardziej osłonięte miejsca, aby chronić je przed mrozem, być może masz rośliny wiecznie zielone w obrzeżach ogrodu, których nie można przemieścić. Aby pomóc w ochronie tych roślin, możesz nałożyć gruby warstwę ściółki wokół nich, aby zapobiec zamarzaniu gleby. Możesz także owinąć rośliny kilkoma warstwami ogrodowej flaneli, aby je izolować przed mrozem.
Osłony na natychmiastową ochronę przed mrozem
Osłony są pomocne w ochronie roślin przed szkodami spowodowanymi przez mróz ze względu na następujące efekty:
- Słońce ogrzewa powietrze wewnątrz osłony - dlatego używa się osłon z polietylenu, szkła lub flaneli, które przepuszczają światło.
- Osłona zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz, zapobiegając jego ucieczce - dzięki czemu powietrze nadal się ogrzewa, a gleba pod osłoną nagrzewa się w wyniku tego procesu.
W ten sposób osłona działa jak „mini szklarnia”, zwiększając i zatrzymując ciepło dostarczane przez światło słoneczne - ale tak samo jak w szklarni, rośliny teraz będą polegać na tobie, abyś dostarczał im wodę i świeże powietrze, które są im potrzebne do zachowania zdrowia.
Warte uwagi
Użycie osłony może zwiększyć temperaturę gleby nawet o 10 stopni Celsjusza. W zależności od wybranej osłony, może to umożliwić ochronę pojedynczego krzewu przed szkodami spowodowanymi przez mróz lub całego rzędu roślin. Tunelowe osłony mogą być używane do ochrony jesienią wysiewanych upraw przed szkodami spowodowanymi przez mróz oraz innymi uszkodzeniami pogodowymi, dostarczając wokół nich warstwy ochronnej. Zapobiegną one uszkodzeniom rzędów młodych roślin spowodowanym intensywnym deszczem lub gradem.
Punkt rosy a mróz
Mróz powstaje, gdy zewnętrzna powierzchnia – może to być samochód, szklarnia lub twoje rośliny – schładza się poniżej punktu rosy. Punkt rosy to temperatura, poniżej której para wodna w powietrzu zmienia się w ciecz – jeśli temperatura jest wystarczająco niska, ciecz zamarza, tworząc lód lub szron.
Efekt mrozu na rośliny
Rośliny mogą być uszkadzane lub nawet zniszczone przez mróz, ale czy wiesz dlaczego? W zasadzie, gdy temperatura spada wystarczająco nisko, aby wystąpił mróz, woda wewnątrz komórek rośliny może zamarznąć. Kiedy zamarza, woda się rozszerza, a nie mając gdzie iść, łamie ściany komórkowe. Ponieważ te komórki są odpowiedzialne za transportowanie soków odżywczych rośliny (soku), ten proces się zatrzymuje, a roślina obumiera.
Izoluj swoją szklarnię dla ochrony przed mrozem
Korzyścią posiadania szklarni w chłodniejszych miesiącach jest to, że będzie ona chronić twoje rośliny przed warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem i śniegiem – i utrzyma je o kilka stopni cieplejszymi niż byłyby na zewnątrz – można spodziewać się, że temperatura w szklarni będzie o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa niż temperatura na zewnątrz.
Możesz zwiększyć tę różnicę dodatkowo, izolując swoją szklarnię, podnosząc ją o 5-6 stopni Celsjusza powyżej temperatury na zewnątrz, co często wystarcza, aby utrzymać rośliny wolne od mrozu.
Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o izolację szklarni, więc warto rozważyć zalety i wady każdego rodzaju przed podjęciem decyzji. Oto kilka przykładów:
- Użyj tektury – z jednej strony to tania opcja, ponieważ możesz zrecyklingować stare pudła – ale z drugiej strony zatrzyma światło docierające do twojej szklarni. Jeśli zamierzasz użyć tektury, użyj jej tylko na pierwsze dwa stopy od ziemi, aby światło nadal mogło przenikać przez szkło powyżej.
- Użyj flaneli – ten miękki, elastyczny materiał świetnie sprawdzi się do rzucania na ławki lub półki pełne roślin, ponieważ jest na tyle lekki, aby ich nie uszkodzić. Jednak, jeśli użyjesz go do wyłożenia szklarni, nie będzie tak skuteczny jak inne materiały, ponieważ jest cieńszy i zaciemni nieco światło.
- Użyj folii izolacyjnej – zwykle używanej w przestrzeniach poddaszy, podłogach drewnianych i wykończeniach ścian w celu ograniczenia utraty ciepła, ten rodzaj izolacji jest skuteczny, ale zablokuje całe światło. Jeśli chcesz użyć tego w szklarni, użyj go tylko po stronie północnej, aby światło mogło wchodzić przez resztę szklarni, przy czym powierzchnia odbijająca pomaga odbić zarówno ciepło, jak i światło z powrotem do szklarni.
- Użyj folii bąbelkowej – najbardziej popularny wybór, idealnie wybierz specjalnie przygotowaną folię bąbelkową ogrodniczą, która jest stabilizowana UV, dzięki czemu wytrzymuje dłużej niż folia bąbelkowa używana do pakowania. Możesz wyłożyć całą swoją szklarnię tym rodzajem izolacji, ponieważ wciąż przepuszcza nieco światła, jednocześnie skutecznie podwajając szklenie twojej szklarni.
Zamocowanie folii bąbelkowej w szklarni jest łatwe do wykonania w szklarniach aluminiowych lub drewnianych.
Skuteczne środki ochronne przed mrozem obejmują stosowanie osłon, izolację szklarni i ściółkowanie gleby. Rośliny odporne na mróz są doskonałym wyborem, oferując trwałe piękno w ogrodzie, a izolacja szklarni może zwiększyć temperaturę nawet o 6 stopni Celsjusza.
Źródło: Canva.
Objawy szkód spowodowanych przez mróz
Rośliny mogą ulec uszkodzeniu przez mróz na początku wiosny, gdy delikatny, nowy wzrost może być uszkodzony, lub jesienią/zimą, gdy zimozielone krzewy mogą być dotknięte mocnym mrozem. Charakterystycznym objawem szkód spowodowanych przez mróz jest to, że liście roślin, które powinny mieć piękny, zdrowy, zielony kolor, zmienią się w przypalony wygląd, stając się brązowe lub czarne, co wskazuje, że część rośliny obumarła. W przypadku wielu roślin szkody spowodowane przez mróz są widoczne od razu, ale w przypadku twardszych, zwłaszcza drzew czy krzewów drewniejących, może minąć kilka miesięcy, zanim szkody staną się widoczne.
Uszkodzenia tkanek
Tkaniny roślinne ulegną uszkodzeniu przez mróz, jeśli lód utworzy się wewnątrz komórek rośliny. Najbardziej wrażliwe na mróz są miejsca, gdzie występuje nowy wzrost, jednak ogólna kondycja rośliny również może wpływać na jej zdolność do wytrzymywania niskich temperatur. Nowy wzrost, będący podatny na uszkodzenia przez mróz, sprawia, że wczesnowiosenne przymrozki mogą natychmiastowo uszkodzić młode rośliny, w tym uprawy warzyw i sałaty. W zależności od tego, jak niska jest temperatura, określi to, czy wystąpią mniejsze uszkodzenia, z których rośliny mogą się zregenerować, aż po krytyczne uszkodzenia, gdzie plony mogą zostać zniszczone, i będziesz musiał zaczynać od nowa.
Co powoduje wystąpienie mrozu?
Mroźne zjawisko zachodzi przy kombinacji trzech istotnych składników:
- Zimne Powietrze – powietrze musi być zimne, ponieważ niezależnie od tego, jak mało chmur czy jak lekki wiatr, nie doświadczysz mrozu, jeśli powietrze jest inherentnie ciepłe.
- Czyste Niebo – to umożliwia ucieczkę ciepła z ziemi w przestrzeń kosmiczną. To zjawisko występuje najczęściej jesienią i zimą, gdy noce są dłuższe niż dni, co skutkuje większą ilością godzin w ciągu dnia, kiedy ciepło może uciekać z ziemi, a temperatura spada.
- Lekki Wiatr – są one kluczowe, aby zapobiec mieszaniu się powietrza blisko ziemi z powietrzem tuż nad nim. W miarę jak powietrze chłodzi się od ziemi ku górze, jakiekolwiek mieszanie z powyżej przyniesie cieplejsze powietrze ku ziemi, uniemożliwiając dalszy spadek temperatury.
Mroźne zjawisko zachodzi, gdy połączą się trzy kluczowe elementy: chłodne powietrze, czyste niebo i lekki wiatr.
Źródło: Canva.
Podsumowując, mróz może znacząco zaszkodzić roślinom, zwłaszcza w przypadku groźnych rodzajów mrozów, takich jak czarny mróz. Osłony, izolacja szklarni, czy stosowanie ściółki to skuteczne środki ochronne. Ważne jest zrozumienie, że mroźne zjawisko występuje przy kombinacji chłodnego powietrza, czystego nieba i lekkiego wiatru. Świadomość tych czynników pozwala ogrodnikom skuteczniej chronić swoje rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.